Ali Erbaş: Kur’an-ı Kerim’e akınlar insanlık kabahatidir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın davetiyle İsveç ve Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan hücumlara ait Diyanet İşleri Başkanlığı’nda, çevrim içi ‘Dünya Müslüman Dini Başkanlar Toplantısı’ düzenlendi.

70 ülkeden 130 iştirakçinin iştiraki ile gerçekleşen toplantı sonrasında konuşan Erbaş, yapılan provokasyonu insanlık kabahati olarak nitelendirdi.

“Kur’an-ı Kerim’e yapılan taarruzlar insanlık suçudur”

Toplantı sonrasında açıklama yapan Erbaş, “İsveç’te 21 Ocak 2023 tarihinde ve evvelki gün de Hollanda da ulu kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yapılan nahoş davranış, inanca, hukuka ve kozmik pahalara karşı işlenmiş bir insanlık kabahatidir.

Bu menfur tutumu şiddetle reddediyor ve lanetliyoruz. Kelam konusu insanlık dışı aksiyona müsaade edilmesi, hatta polis nezaretinde gerçekleştirilmesi ise utanç verici bir sorumsuzluktur.

Bir dinin kutsal kitabına saldıracak kadar saygısız ve pervasız bir zihniyetin varlığı, insan hakları ve hukukun üstünlüğü üzere bedellerden ne kadar uzaklaşıldığının açık bir göstergesidir. İnançlara ve kutsallara akınların sıradan hale geldiği bir yerde özgürlük söylemi ve demokrasi argümanının iki yüzlülük ve ikili standarttan diğer bir şey olmadığı açıktır” ifadelerini kullandı.  

“Avrupa’nın çelişkileri tasa verici”

Bazı Avrupa ülkelerinin son vakitlerde temel insan hakları ve özgürlükler alanında yaşadığı çelişkilerin ve travmaların dert verici olduğunu söyleyen Erbaş, “Zira kelam ve aksiyonlarıyla daima Müslümanları gaye alan ve İslam’ın aydınlık yüzünü karalamaya çalışan birtakım basın-yayın organları, bireyler ve örgütlerin varlığı öne çıkmakta, Müslümanların inançlarını, kutsallarını, ibadet yerlerini gaye alan ırkçı atak ve tecavüzler günden güne artmaktadır.

Tüm bunlar Müslümanlar tarafından hayret ve telaşla takip edilmektedir. İslam bütün beşerler için; can, mal, akıl, kuşak ve din özgürlüğünü temin eden barış ve merhamet dinidir. Kur’an-ı Kerim; getirdiği unsurlarla dünyada huzur ve barışı, adaleti, temel hak ve hürriyetlerin dokunulmazlığını öğreten kutsal bir kitaptır.

Dolayısıyla Müslümanlar, dünyadaki herkesin onurlu, özgür ve insanca bir hayat yaşama hakkını savunmayı ve bu uğurda çalışmayı, inançlarının gereği bir sorumluluk olarak görmektedirler. Bu türlü bir inanca düşmanlık yapmak, elbet insanlığın müşterek ve aydınlık geleceğine yapılmış bir suikasttır. Çünkü Kur’an-ı Kerim bütün insanların kitabıdır, bütün insanlığa gönderilmiş bir kitaptır” dedi.

“Akıl tutulması”

Hangi inançtan, hangi dinden olursa olsun tüm insanları Kur’an-ı Kerim’i okumaya, anlamaya ve faydalanmaya davet eden Erbaş, “İslam’a ve Müslümanlara yönelik düşmanca haller, gerisinde kirli çıkar alakaları ve ırkçılık barındıran önemli bir insan hakları meselesidir. Yetkililerin, bu sorunu çözmek yerine duyarsız kalması, siyasi materyal olarak kullanması ve düşmanca tutumları desteklemeyi tercih etmesi ise tam bir akıl tutulmasıdır.

Zira bu nahoş ve ikiyüzlü siyaset, bulunduğu coğrafyanın barış ve huzurunu da olumsuz etkileyecek, bir ortada yaşama imkanını da gölgeleyecektir. Kur’an’a karşı yapılan saygısızlığa reaksiyon gösteren farklı inanç ve fikir mensuplarının varlığı takdire şayandır.

Aynı formda Avrupa’da hukuka ve insan haklarına inanan, inanca saygıyı ve toplumsal barışı önemseyen tüm entelektüellerin, akademisyenlerin, aktivistlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medya mensuplarının ve aklıselim insanların kutsallara yapılan bu açık hücumlara, hak ihlallerine ve İslam düşmanlığı sanayisine karşı reaksiyon göstermesi ve inisiyatif alması gerekir.

İnsana ve inanca bedel veren tüm din ve inanç mensuplarının birebir formda reaksiyon göstermesi bir insanlık görevidir. Aksi halde kelam konuşu kişi, küme ve kurumlar, Müslümanlar ve tüm dünya halkları nezdinde inandırıcılığını yitireceklerdir” diye konuştu.

“Saldırıların artarak devem edeceği görülmektedir”

Erbaş ayrıyeten, “İnsani bedelleri ve ahlaki faziletleri hiçe sayan, İslam’a ve Müslümanlara karşı düşmanlıktan vazgeçmeyen bu sıkıntılı zihniyetle gayrette geç kalınırsa menfur ve melun hücumların artarak devam edeceği görülmektedir. Bunun için dünyadaki tüm Müslümanlar İslam’a ve kutsal bedellerine yönelik hücumlara karşı daima birlikte hareket edecek ve en hoş yanıtı verecektir.

Ayrıca İslam’ın en hakikat halde tanınmasına yönelik uğraşlar daha da güçlendirilecektir. Müslümanlar, her vakit ve her yerde İslam’ın hak ve adalet anlayışını, sevgi ve barış yüklü unsurlarını, Kur’an-ı Kerim’in iyilik dolu iletilerini, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in çağlar üstü örnekliğini ve üstün ahlaki vasıflarını bildiri ve temsil etmeye, kelam konusu kıymetleri insanlığa sunmak için özveriyle, fedakarlıkla, iş birliği içinde çalışmaya devam edeceklerdir.

Birtakım sistematik tahrikler ve ataklar karşısında asla hukuk dışı yollara başvurmayacak; haklarını, inançlarını ve kozmik kıymetlerini basiret ve ferasetle savunmayı sürdüreceklerdir. İnanıyoruz ki, insaf, vicdan, hukuk galip gelecek, düzgünlük ve barış kazanacaktır.” dedi. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ali Erbaş: Kur’an-ı Kerim’e akınlar insanlık kabahatidir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sabah ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin