Nureddin Nebati: İzmir İktisat Kongresi’nin ana temasını açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, İzmir İktisat Kongresi’nin 100. yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan himayesinde başlayacak İzmir İktisat Kongresi’nin, 17 Şubat’ta “Küresel Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye Ekonomisi” ana temasıyla toplanacağını bildirdi.

İzmir Valiliğini ziyaret eden Bakan Nebati, Valilik ziyaretin akabinde yaptığı açıklamada, İzmir’in ülkenin yalnızca siyasi bağımsızlığının değil tıpkı vakitte ekonomik bağımsızlığının da temellerinin atıldığı, tarihe taraf vermiş, “gazi ve güzide” kentlerden biri olduğunu vurguladı.

“Siyasi bağımsızlığını, iktisadi bağımsızlıkla perçinleyen tarihi bir kongre”

İzmir’in 17 Şubat 1923’te Banka-Han binasında toplanan İzmir İktisat Kongresi’ne konut sahipliği yaptığını ve yeni Türkiye’nin iktisat siyasetlerinin ana sınırlarının burada belirlendiğini kaydeden Nebati, kongrenin milletin cephedeki destansı çabalarıyla elde ettiği siyasi bağımsızlığını, iktisadi bağımsızlıkla perçinleyen tarihi bir kongre olduğunu lisana getirdi.

Atatürk’ün kelamlarını aktardı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kongrenin açılışında, 

“Siyasi, askeri muzafferiyetler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadi muzafferiyetler ile tetviç edilemezlerse (taçlandırılmazsa) zaferler payidar olamaz, az vakitte söner.”

dediğini aktaran Nebati, şöyle devam etti:

“Bizler de Sayın Cumhurbaşkanı’mız liderliğinde, esasen tam olarak bu istikamette, yani iktisadi zaferler kazanmak üzere ilerlemeyi kararlılıkla sürdürüyoruz. Tüm global çalkantılara karşın, iktisadımızı istikrarlı ve sağlıklı bir biçimde büyütmek ve güçlendirmek için tıpkı inanç ve iradeyle çalışıyoruz. İnsanımıza her gün yeni iş imkanları oluşturup, yerli sanayimizi ve ziraî üretimimizi giderek güçlendirirken ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorlarını arkası arkasına kırmaya azimle devam ediyoruz.”

“Kongre değerli dönüm noktalarında toplanıyor”

İlk İzmir İktisat Kongresi’nden sonra kongrenin dört kere daha toplandığını ve bu toplantıların ülke ve dünya tarihinin kıymetli dönüm noktalarında düzenlendiğini tabir eden Nebati, şunları kaydetti:

“Bugün de hem ülkemiz hem de dünya tarihi için, tekrar kritik bir dönemeçteyiz. Tüm dünya yıkıcı ve global bir salgını atlatıp toparlanma sürecine girerken, jeostratejik gelişmelerin çok daha fazla gündeme geldiği, güç ve besin siyasetlerindeki istikrarın çok daha kıymet kazandığı bir süreçteyiz. Bu kapsamda, yaklaşık 1 ay evvel sizlerle bir ortaya gelmiş, 1. İzmir İktisat Kongresi’nden tam 100 sene sonra, Cumhuriyetimizin ikinci asrına, yani Türkiye Yüzyılı’na adım adım ilerlerken, tekrar geniş iştirakli bir İktisat Kongresi’ni İzmir’imizde, birebir ruh ve heyecanla düzenleyeceğimizi duyurmuştuk. Bu doğrultudaki tüm çalışmalarımıza ağır bir biçimde devam ediyoruz. Birinci kongrenin yapıldığı tarihi binanın, aslına büsbütün sadık kalarak tekrar inşa edilmesi sürecinde arkadaşlarımız canla başla çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kongrenin tarihi: 17-19 Şubat 2023 tarihlerinde

Bakan Nebati, kongrenin gerçekleştirildiği tarihi binanın tekrar ayağa kaldırılması ve tam 100 sene sonra, İzmir İktisat Kongresi’nin tekrar birebir yerinde düzenlenmesi konusunda bilgi vererek kongrenin tarihi ve içeriği hakkında şöyle konuştu: 

Hassasiyetimiz esasen tarihimize, Cumhuriyet devrindeki kazanımlarımıza ve milletimizin iradesine verdiğimiz ehemmiyetin ve gösterdiğimiz ihtimamın de çok net bir sözüdür. 17-19 Şubat 2023 tarihlerinde, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın himayeleri ve teşrifleriyle gerçekleştireceğimiz İzmir İktisat Kongresi, Global Ekonomik Güç Olma Yolunda Türkiye İktisadı ana temasıyla toplanacaktır. Bakanlığımızın uyumuyla düzenlenen kongrede, Cumhuriyetimizin birinci yüzyılının iktisadi bakımdan değerlendirmesi yapılacak, Türkiye Yüzyılı’nda, dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına girme gayemiz doğrultusunda, bir gelecek vizyonu ortaya konacaktır. Öte yandan, global iktisadın gündemindeki bahisler da ele alınacak ve gelecek yüzyıla damga vurması beklenen gelişmeler derinlemesine tartışılacaktır.”

“Kongrede 100’ü aşkın oturumun düzenlenecek”

Bakan Nebati, kongrede 100’ü aşkın oturumun düzenleneceğini ve 4 Mart’a kadar sürecek oturumlarla global salgın sonrası iktisat paradigmasında yaşanan değişimden Asya’nın yükselişine, sürdürülebilir finanstan FinTek uygulamaları ve blokzincir teknolojisine, yapay zekadan yenilik ekosistemine, iklim değişikliğinden sürdürülebilir etraf ve güç kaynaklarına, savunma endüstrisinden altyapı yatırımlarına kadar pek çok alanda her türlü hususun etraflıca tartışılacağını anlattı.

“Yabancı iktisatçılar da iştirak gösterecek”

Halka açık biçimde düzenlenecek kongreye 150’den fazla akademisyen, iş insanı, bürokrat, basın mensubu, profesyonel ve sivil toplum ile bölüm temsilcisi konuşmacı olarak katılacağını belirten Nebati, şunları söyledi:

“Ülkemiz iktisat ve akademi dünyasının tanınmış pek çok isminin yer alacağı kongreye, alanında önde gelen yabancı iktisatçılar da iştirak gösterecektir. Bu kapsamda yalnızca 2 günde 150 konuşmacıyla 15 farklı ülkeden 30’a yakın yabancı akademisyen ve uzman, kongremizde konuşmacı olarak yerlerini alacaktır. Bakanlarımız da kongre kapsamında düzenlenecek oturumlara katılacak olup cumartesi ve pazardan sonra yapılacak oturumlara da yüzlerce akademisyen, iş dünyasından, sivil kurumların temsilcileri oturumlara iştirak edecek.”

“İlerleyişimizi aralıksız sürdürüyoruz”

Bakan Nebati, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün

Yerinde duran, geriye gidiyor demektir… İleri, hep ileri!

dediğini hatırlatarak, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bizler de 20 yıldan bu yana Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde, birebir anlayışla daima ileriye gerçek güçlü ataklar yapıyor, ‘Durmak yok yola devam’ düsturuyla ilerleyişimizi aralıksız sürdürüyoruz. Hakikaten son 20 yılda eğitimden sıhhate, mega altyapı yatırımlarından sanayi üretimine, istihdamdan ihracat ve turizme kadar her alanda elde ettiğimiz sayısız kazanımlar ortadadır. İktisat alanında, Birinci İzmir İktisat Kongresi’ndeki ulusal ruhla, milletimizin menfaatlerini her daim ön planda tutarak attığımız cesaretli ve isabetli adımlar da ortadadır. Bundan tam 100 sene önce varlık çabası veren ülkemiz, bugün global ekonomik güç olma yolunda ilerleyen ve geleceğe taraf verme argümanı taşıyan bir ülke pozisyonundadır. İnanıyorum ki birincisinden tam 100 sene sonra tekrar İzmir’de düzenleyeceğimiz iktisat kongresi, Türkiye Yüzyılı’nı beraberce inşa ettiğimiz bu devirde, önümüzde yesyeni ufuklar açacak, ilerleyişimizin bir kademe daha kaydetmesine büyük katkılar sunacaktır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nureddin Nebati: İzmir İktisat Kongresi’nin ana temasını açıkladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sabah ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin