Depremzedelere psikososyal destek – Son Dakika Haberleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı yazılı açıklamada, 2013’te, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından çıkarılan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği ile afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetinin resmi olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına verildiğini hatırlattı.


Bu kapsamda olası bir afet ve acil durumda, psikososyal destek hizmetlerinin koordinasyonunun Bakanlığın sorumluluğunda olduğuna işaret eden Yanık, “Bu görevi, Sağlık, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı, belediyeler, üniversiteler ve STK’ların yer aldığı destek çözüm ortaklarımız ile birlikte yürütüyoruz.” ifadesini kullandı.


“Eylem planında çözüm ortaklarımızın görüş ve önerilerini de aldık”


Türkiye Afet Müdahale Planının (TAMP) genel çatı planı olduğunu vurgulayan Yanık, şunları kaydetti:


“TAMP çatısı altında, her afetin büyüklüğüne ve etkisine göre ayrıca sahadaki müdahaleleri takip edebileceğimiz eylem planları oluşturuyoruz. Bu kapsamda, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hem 11 ilimizde hem de tahliyelerin gerçekleştiği 70 ilimizde yürütülen psikososyal destek çalışmalarının takibi için Psikososyal Destek Eylem Planı hazırladık. Birlikte iyileşmek, bu milletin kendi özündeki o iyileşme gücünü ortaya çıkarmak, depremzede vatandaşlarımıza millet olarak desteğimizi ortaya koyabilmek, profesyonel bilgiyi gerektiren kısımlarında, profesyonel bilgi ile tahkim edebilmek için Psikososyal Destek Eylem Planımızı oluşturduk. Oluşturduğumuz eylem planında, çözüm ortaklarımızın görüş ve önerilerini de aldık.”


Bakan Yanık, ilk 18 ayı kapsayan eylem planının 27 maddeden oluştuğunu aktardı.


Eylem planının, sahada yürütülen çalışmaların durum tespitini, ekip yapılanmasını, paydaş kurumlarla işbirliğini, lojistik planlamayı, dezavantajlı nüfus gruplarının ihtiyaç tespitini kapsadığını ifade eden Yanık, planın aynı zamanda afet bölgesinde görev almış bütün personel için hazırlanan “çalışana destek ve eğitim programları”nı, izleme, değerlendirme ve 81 ilde yapılan psikososyal destek hizmetlerini kapsadığını belirtti.


Eylem planı neleri kapsıyor


Kısa, orta ve uzun vade olarak yapılan eylem planı ile deprem nedeniyle korunma ve bakım altına alınan çocukların uygun hizmet modellerine yönlendirilmesi için kuruluş kapasiteleri artırılacak.


Deprem sonucunda barınma ihtiyacı duyan kadın ve beraberindeki çocuklar, refakatsiz yaşlı veya engelli vatandaşlara yönelik kuruluşların kapasiteleri genişletilecek.


ALO 183’te görevli psikologlar aracılığıyla telefonda psikolojik ilk yardım hizmeti verilmeye ve yerinde hizmet almak isteyen vatandaşlara mobil ekipler aracılığıyla ulaşılmaya devam edilecek.


Psikososyal destek, afet ve travma eğitimleri verilecek


Depremden etkilenen geçici koruma altındaki bireylere yönelik tercüme konusunda eksiklik yaşanmaması için psikososyal destek hizmetlerinin etkinliği artırılacak. Tercümenin, öncelikle meslek elemanları tarafından yapılmasına dikkat edilecek.


Afet bölgelerinde çalışan personele yönelik “Çalışana Destek Planları”nın yürütülmesine devam edilecek. Ayrıca, 81 il müdürlüklerinde standart hale getirilen Psikososyal Destek, Afet ve Travma Eğitimlerinin verilmesi sağlanacak.


Deprem bölgelerinde başta sağlık, kolluk ve din hizmetleri personeli olmak üzere, tüm kamu görevlilerine Psikolojik İlk Yardım (PİY) Eğitimi verilecek.


Psikiyatri desteğine ihtiyacı olan kişilerin, Sağlık Bakanlığının hastanelerine sevk ve yönlendirmesi yapılarak, psikolojik destek alması sağlanacak.


Eylem planında yer alan faaliyetlerin izlenmesi amacıyla 81 ilde paydaş kurumlarla düzenli toplantılar yapılacak.


Ayrıca eylem planı kapsamında, Bakanlık koordinasyonunda kamu, üniversite, STK, özel sektör işbirliği ile psikososyal destek hizmetine ihtiyaç duyan bütün vatandaşlara ulaşılması hedefleniyor.

Kaynak : TRT HABER

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Depremzedelere psikososyal destek – Son Dakika Haberleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sabah ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin