20 yıl vade kampanyasıyla bin 520 konut satıldı!

Okuduğunuz haber
YABANCIYA KDV’SİZ KONUT SATIŞINA SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİN YORUMU!

Plazadan ev satın almak mantıklı mı?

Anasayfa   /    Emlak    /    Yabancıya KDV’siz konut satışına sektör temsilcilerinin yorumu!

Yabancıya KDV’siz konut satışına sektör temsilcilerinin yorumu!

Devlet yabancıya satışın önünü açacak teşvikler sunmaya devam ediyor. 1 milyon doların üstünde konut alan yabancıya vatandaşlık hakkının tanınmasından sonra KDV’siz satış da geldi.

EMLAK      19 Subat 2017 - 20:56     477     0

Yabancıya KDV’siz konut satışına sektör temsilcilerinin yorumu!

Devlet yabancıya satışın önünü açacak teşvikler sunmaya devam ediyor. 1 milyon doların üstünde konut alan yabancıya vatandaşlık hakkının tanınmasından sonra KDV’siz satış da geldi.

İlgili karar ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin Resmi Gazete’de yayınlanması ile yürürlüğe girdi.

Peki yabancıya KDV’siz konut satışı sektörde nasıl bir hareketlilik getirecek? Patronların soruya yanıtı şöyle; 

Doğan Dağ Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Yeni düzenleme; Bakanlar Kurulu’nu tapu harcı oranını, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri itibarıyla 1 katına kadar artırmaya ve 10’da 1’ine kadar indirmeye yetkili hale getiriyor. Böylece harç oranını vergi değerine göre oran belirleme imkanı doğacak. Teklif, yabancılara konut ve işyeri satışında KDV istisnası düzenlemelerini de içeriyor. Yeni düzenlemeyle Türkiye'de konut veya iş yeri satın almak isteyen ve belli şartları barındıran yabancılar için KDV olmayacak. Bu da yabancıyı Türkiye’ye çekmek açısından önemli. Bizler sektörleri ve ekonomiyi rahatlatacak, ivme kazandıracak böyle tedbirlerin bundan sonra da alınmaya devam etmesini istiyoruz. 

İbrahim Babacan  Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

Gayrimenkul sektöründe yabancılara yapılacak konut ve özellikle işyeri satışında KDV istisnası sağlanacak olması; tartışmasız döviz girişine katkı sağlayacak. İhraç edilen ürünler KDV ve vergilerden muafken gayrimenkul bu kapsamın dışındaydı. Bunun fark edilerek böyle bir düzenlemeye gidilmiş olması önemlidir. Oysa ki gayrimenkul satışı hem en büyük ihracattır. Hem de turizm geliridir. Bizim sattığımız gayrimenkul yurtdışından dövizi gelmekle kalmıyor peşi sıra bu evin tüm dekorasyonu, elektriği, suyu, doğalgazı dahil yabancıya hizmet ve ürün de satılıyor ve ekonomiye katkı sağlıyor. Bu düzenleme ile yabancıya yapılacak satışların artmasını bekliyoruz. Bu düzenlemeye ilave gayrimenkul satışının ayrıca ihracat kapsamına alınması ihracat teşvikleri ve Eximbank imkanlarından da faydalanılmasını bekliyoruz.

Mustafa Baygan ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü:

Yabancıya satışın teşviki iki aşamada yapılır; bunlardan birincisi alıcıya ikincisi ise satıcıya teşviktir. KDV istisnası alıcıya teşvik olacak. Belirtilen şartları yerine getirenler için geçerli olacak bu uygulama çok yerinde ve beklenen bir karar. İkinci teşvik yani satıcıya yönelik teşvik ise bir ihracat olarak görülmeli ve düzenlemelerin ona göre yapılmalı. Bu teşvik, konut inşa eden yatırımcının bu satıştan bir ihracat teşviği alması olabilir. Eğer satıcıya teşvik için de gerekli düzenlemeler de yapılırsa iki taraflı teşvik gerçekleştirilmiş olacak. Alıcıya teşvik öncelikli yapılması gerekendi o da yapıldı. İkincisi yani satıcıya teşviki de bekliyoruz.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ