Kudret Göz İstanbul Başhekimi Op. Dr. Sönmez: Göz kapağı estetiği uzmanınca yapılmalı

Okuduğunuz haber
ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERLERİNİN TEDAVİSİNDE BAŞARI ÜÇ KATTAN FAZLA ARTTI

Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılışa hazırlanıyor

Anasayfa   /    Sağlık    /    Çocukluk çağı kanserlerinin tedavisinde başarı üç kattan fazla arttı

Çocukluk çağı kanserlerinin tedavisinde başarı üç kattan fazla arttı

Uzmanlara göre bilgiye, hizmete ve yeni teknoloji ürünü ilaçlara erişimin artması ile çocuk kanserlerinin tedavisinde yüz güldürücü gelişmeler yaşanıyor. 1960'larda yüzde 25 olan tedavi başarısı, son yıllarda yüzde 83'lere ulaştı.

SAĞLIK      19 Subat 2017 - 17:56     1586     0

Çocukluk çağı kanserlerinin tedavisinde başarı üç kattan fazla arttı

Uzmanlara göre bilgiye, hizmete ve yeni teknoloji ürünü ilaçlara erişimin artması ile çocuk kanserlerinin tedavisinde yüz güldürücü gelişmeler yaşanıyor. 1960'larda yüzde 25 olan tedavi başarısı, son yıllarda yüzde 83'lere ulaştı.

Dünya Kanser Örgütü Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tezer Kutlukkanser görülme sıklığının dünya genelinde her geçen gün artış gösterdiğini ifade etti.

Kanserin çocuk ve gençlerde görülme rakamlarına ilişkin bilgi veren Kutluk, "Dünyada her yıl 0-14 yaş grubunda 215 bin çocuk, 15-19 yaş grubunda 85 bin genç kansere yakalanıyor. Dolayısıyla 0-19 yaş grubunda yaklaşık 300 bin çocuk ve genç kanserle tanışıyor. Çocuk kanserleri erişkin kanserlerine göre daha az görülüyor. Bu oran, 15 milyona 300 bin olarak karşımıza çıkıyor." diye konuştu.

"Tedavi başarısı kısa-orta vadede yüzde 90'lara ulaşacak"

Prof. Dr. Kutluk, çocuk kanserlerinde tedavi seçeneklerinin artması ile başarı oranlarının üç kattan fazla yükseldiğini dile getirerek, "Çocuk kanserleri 1960'lı yıllarda yüzde 25 düzeyinde tedavi edilebilirken, bu oran bugün yüzde 83'lere ulaştı." bilgisini verdi.

Son 50 yılda çocuk kanserlerinin yüksek oranda tedavi edilebilirliğinin önemine işaret eden Kutluk, şöyle devam etti:

"Son verilere göre, güncel tedaviler kullanıldığında 0-14 yaş grubunda tüm çocukluk çağı kanserlerinde yüzde 83, lenfoid lösemilerde yüzde 83, hodgkin lenfomada yüzde 97, non-hodgkin lenfomada yüzde 90, beyin tümörlerinde yüzde 70, nöroblastomada yüzde 79, retinoblastomada yüzde 95, böbrek tümörlerinde yüzde 90, karaciğer tümörlerinde yüzde 77, osteosarkomada yüzde 70, ewing tümöründe yüzde 78, yumuşak doku tümörlerinde yüzde 74, rabdomyosarkomada yüzde 69 ve germ hücreli tümörlerde yüzde 93 oranında tedavi şansı elde ediliyor.

Bugün yüzde 83'lere ulaşan çocuk kanserlerindeki tedavi başarıları kısa-orta vadede yüzde 90'lara ulaşacaktır. Birçok çocukluk kanserinde yüzde 90'lar yakalanmıştır bile. Doğru politikalar izlendiğinde, dünyada çocukluk çağı kanserleri kısa-orta vadede sorun olmaktan çıkacaktır."

"Tedavi başarısı, düşük gelirli ülkelerde yüzde 10-50"

Prof. Dr. Kutluk, çocuk kanserleri, erişkin kanserlerine göre daha az görüldüğü için araştırmaya ayrılan maddi kaynak miktarı ve sağlık politikalarına öncelik verilmesi konularında zorluk yaşandığını belirtti.

Kutluk, şöyle devam etti:

"Yüksek gelirli ülkelerde çocukluk kanserleri yüzde 83 oranında tedavi edilebilirken, orta gelir kategorisinde bu yüzde 50-70 arasında değişiyor, düşük gelir kategorisinde ise yüzde 10-50 arasında kalabiliyor. Dünya genelinde bir eşitsizlik söz konusu. Bu ülkelerde tanıda gecikmeler, tedaviye erişememe, geç dönemde tanı alma, tedaviyi yarıda bırakma gibi sorunlar yaşanabiliyor."

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ


Warning: fopen(cache/f53a3e09f56a4d072b735b20ae17a4f4_newsid249459.kuaza): failed to open stream: Permission denied in /home/wwwhabersabah/public_html/newsdetail.php on line 727

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwhabersabah/public_html/newsdetail.php on line 728

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/wwwhabersabah/public_html/newsdetail.php on line 729