ÖFKE NASIL KONTROL EDİLİR?

Okuduğunuz haber
KARİYER PLANLAMASINDA MESLEK SEÇİMİ

YENİ MAĞAZA AÇMAK İSTEYENLERE MAĞAZA DEKORASYON ÖNERİLERİ

Anasayfa   /    Röportaj    /    KARİYER PLANLAMASINDA MESLEK SEÇİMİ

KARİYER PLANLAMASINDA MESLEK SEÇİMİ

bir toplumda bir mesleğe ne kadar ihtiyaç varsa ve o mesleği icra edenlerin sayısı ne kadar az ise o meslek popiler olur, o meslek elemanları iyi ücret ile çalışan, talep gören elemanlar olurlar. Bir toplumda bir mesleği icra eden insanların sayısı ne kadar fazla ise, o mesleğe toplumun talebi az ise, o meslek mensupları toplumda iş bulmakta çok zorluk çekerler ve ücretleri yeterince yüksek olmaz.

RÖPORTAJ      08 Mart 2016 - 10:39     1430     0

KARİYER PLANLAMASINDA MESLEK SEÇİMİ

KARİYER PLANLAMASINDA MESLEK SEÇİMİ

    Kendi kariyerini planlanmak veya bir meslek seçimi aşamasında olan bireyin yapması gereken en önemli hatta birinci nokta kendini tanımasıdır.kendisini tanıması dediğimiz zaman yeteneklerinin farkında olması, ilgilerini bilmesi, kişilik özelliklerini tanıması, meslek değerini bilmesi, gelecekte nasıl bir şeye ulaşmak istediği yani kariyer hedeflerinin farkında olması gerekir. Ancak bunlar tek başına yeterli değildir.bireyin kendini tanıması kariyer planlamasının birinci basamağı ise en az bunun kadar önemli olan ikinci ana basamağı da iş gücü piyasasını tanıması, iş gücü piyasasında yer alan meslekleri, işleri bilmesi veya bireyi o işlere, o mesleklere götürecek eğitim programlarını tanımasıdır. Unutmayalım kariyer planlaması aslında bir anlamda bu iki özelliğin uyuşmasıdır. Yani bireyin sahip olduğu özellikler ile meslekler ve işlerin gerektirdiği özellikleri uyuşturmaktır. İşte bu ikisi olduğu zaman yani bu ikisi uygun bir biçimde bir araya geldiği zaman hem daha başarılı, üretken, verimli hem de aynı zamanda işini seven, iş tatmini olan işinden, mesleğinden doyum sağlayan bir birey olabilir.

    O halde birey kendisini ne kadar iyi tanısa bile iş gücü piyasasını, iş gücü piyasasında yer alan işleri, bireyi o mesleklere götürecek eğitim programlarını tanımıyorsa iyi bir kariyer kararı veremez, iyi bir meslek seçmiş olamaz.

    Peki, o zaman bireyin meslekler ile ilgili neyi bilmesi gerekir? Hemen bir kaç şeyden söz edecek olursak: Son zamanlarda belki en çok önem verilen konulardan bir tanesi ‘Ben bu mesleği seçtiğim zaman, bu eğitim programını bitirdiğim zaman iş bulma imkanım ne olacak? Kolay iş bulabilecek miyim? Hatta sadece seçilen mesleğin bu günü değil beş yıl sonrası ne olacak?’ Unutmayalım gençler, bugün bir yüksek öğretim programı seçildiği zaman dört beş sene sonra mezun olunuyor. Beş altı sene hatta on sene sonra iş gücü piyasasında bu mesleğin yeri ne olacak? Seçtiğim meslekte kolay iş bulabilecek miyim? Bu alanda yükselme imkanım olacak mı? Seçtiğim mesleğin geleceği nasıl, yıldızı parlak mı? Bu işi yaparsam ne kadar ücret alacağım? Bunların meslek seçiminde önce bir defa da olsa düşünülmesi lazım. 

Yukarıda belirtilenlerin dışında nasıl bir ortamda çalışacağım? Temiz bir mekanda mı çalışacağım? Ne zaman çalışacağım? Çalışma saatlerim ne olacak? Kimler ile çalışıp ne tür bir iş yapacağım? gibi soruların cevaplarını seçilen meslek ile ilgili pek çok bilgiyi ortaya çıkarmaktadır.

    Unutmayalım, bir toplumda bir mesleğe ne kadar ihtiyaç varsa ve o mesleği icra edenlerin sayısı ne kadar az ise o meslek popüler olur, o meslek elemanları iyi ücret ile çalışan, talep gören elemanlar olurlar. Bir toplumda bir mesleği icra eden insanların sayısı ne kadar fazla ise, o mesleğe toplumun talebi az ise, o meslek mensupları toplumda iş bulmakta çok zorluk çekerler ve ücretleri yeterince yüksek olmaz.

    Konuyu özetleyecek olursak, kariyer planlamasının en az bireyin kendisini tanıması kadar önemli olan ikinci bir aşaması da seçme noktasında olduğu yani seçmeyi düşündüğü kendisine uygun meslek, iş veya eğitim programı hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Peki, bunun ile ilgili bu bilgileri nereden elde edebiliriz? Sorusuna cevap olarak; bunun ilgili eskiden geleneksel olarak meslek rehberleri kitapları vardı. Daha çok bilgiler buradan elde ediliyordu. Ama günümüzde gençler artık interneti daha çok kullanıyorlar. O halde onlara İşkurun meslekler ile ilgili web sitesini ve Milli Eğitim Bakanlığının Mesleki Bilgi Sistemini önerebiliriz. Bu sitelerden her bir meslek ile ilgili daha çok ve daha detaylı bilgiler elde edinilebilir.  

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ