Rekabet Heyeti, iş gücü rekabet soruşturmasında kelamlı savunma tarihini açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş gücü piyasasına yönelik rekabet soruşturmasında kelamlı savunmaların yapılacağı toplantının tarihi muhakkak oldu.

Rekabet Kurumunun, iş gücü piyasasının rekabetçi yapısını müdafaayı hedeflediği söz edilerek, bu çerçevede kanunun ihlal edilip edilmediğinin tespiti maksadıyla Rekabet Kurulunca soruşturma açıldığı kaydedilmişti.

37 teşebbüse yönelik centilmenlik muahedesi soruşturması

Rekabet Konseyinde iş gücü piyasasına yönelik centilmenlik muahedeleri nedeniyle Türkiye genelinde faaliyet gösteren 37 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmanın kelamlı savunma toplantısı, 21-22 Şubat’ta yapılacak.

Rekabet Kurumu internet sitesinden bir duyuru yayınladı.

Toplantı çevrim içi takip edilecek.

Soruşturmada kelamlı savunma aşaması

Bu 37 teşebbüs hakkında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. hususunun ihlal edilip edilmediğinin tespiti gayesiyle yürütülen soruşturmada kelamlı savunma evresine gelindi.

37 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmanın kelamlı savunma toplantısı, 21-22 Şubat’ta Rekabet Konseyi’nde yapılacak.

“İş gücü piyasalarına baskı”

Kurumun internet sitesinde, Konseyin soruşturma açma münasebetlerine yer verilerek; son yıllarda iş gücü piyasalarına ait patronların sahip olduğu pazar gücünün, çalışan fiyatlarının azalmasına yahut baskılanmasına ve çalışma şartlarının rekabetçi düzeylerin altında kalmasına neden olduğuna yönelik görüşlerin arttığı belirtilen kararda, şu değerlendirmelerde bulunulmuştu:

Özellikle iş gücü piyasalarında emek için rekabet halinde olan patron pozisyonundaki teşebbüslerin ortalarındaki doğrudan/dolaylı mutabakatlar yoluyla çalışanların teşebbüsler ortasındaki transferini engellemeleri, çalışanları daha yüksek fiyatlar ve daha yeterli şartlar sunan iş fırsatlarından yoksun bırakabilmektedir. Böylelikle emek faktörünün teşebbüsler ortasındaki hareketliliğinin azalmasıyla ve/veya emeğin karşılığı olan fiyatların yapay biçimde gerçek pahasını bulamamasıyla iş gücü piyasalarındaki rekabetçi yapı ziyan görebilmektedir. Bu durum pahasını bulamayan iş gücünün, emeğinin karşılığını alabileceği diğer pazarlara yahut yurt dışına yönlenmesine yol açabilmektedir. Bu kapsamda iş gücü piyasalarında her geçen gün artan rekabet otoriteleri uygulamalarıyla birlikte emek faktörünün teşebbüsler ortasında sağlıklı bir halde geçişinin sağlanması hedeflenmektedir. Böylece bir yandan çalışanların rekabetçi düzeylerin altında kalan fiyatlarla çalışmasının önüne geçilebilecekken, başka yandan çalışanların daha aktif bir formda hizmet sunabilecekleri teşebbüslerce istihdam edilmesiyle ve fikirlerin/yeteneklerin teşebbüsler ortasında yayılmasıyla teşebbüslerin global rekabetçiliğinin artması üzere yararlar elde edilebilecektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rekabet Heyeti, iş gücü rekabet soruşturmasında kelamlı savunma tarihini açıkladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Haber Sabah ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin