FATİH İNALKOÇ AKILLI EV SİSTEMLERİ LÜKS OLMAKTAN ÇIKACAK.

Okuduğunuz haber
YEMEK DAVETLERİ

KAVANOZLARLA EVİNİZDE HARİKALAR YARATIN

Anasayfa   /    Yemek    /    Yemek Davetleri

Yemek Davetleri

Yemek Davetleri oldukça önemli bir konu. Davet aşamasında yapılması gerekenler neler?

YEMEK      08 Mart 2016 - 10:31     2622     0

Yemek Davetleri

Zaman zaman eş, dost, arkadaşlarımız, akrabalarımızdan yemek davetleri alır veya bu davetleri onlara sunarız. Yemek davetleri üzerinde durulması gereken en hassas noktalardan biridir. Bu konudaki misafirperverlik, hassasiyet davet ettiğimiz kişilere olan yakınlık, saygı ve nezaketin göstergesi sayılmaktadır.  Yemek davetleri normal yemek düzenlerinin dışına çıkılarak özen ve itina isteyen, sofra düzeninden, ikram edilecek yemek menüsüne kadar dikkat gösterilmesi gerekli bir konu olup, “Özel” olması ve mükemmel tarzda bir sofra oluşturulması ve o davet sofrasının övgüyle bahsedilmesi anlamını taşımalıdır.

Mükemmel bir sofra oluşturularak bu doğrultuda verilen davetler, sofranın amacına göre uygunluk sağlamalı, davet edilecek misafirlerin tespiti ile mümkün olmalıdır. İlk olarak davet edilecek kişilerin maksimum 3-4 hafta sonrası için verilmesi düşünülen davet tarihi, davet edileceklerin resmiyet derecesine göre bir liste oluşturularak telefonla bildirilmesi davetin ilk kuralıdır. Verilecek davet bunun üzerinde daha çok resmiyet taşıyorsa davet edilecek kişi sayısı kadar özel davetiye bastırıp üzerinde davetin günü, saati, LCV’si (lütfen cevap verin) gibi bilgilerin bulunması işin akışında davette bulunanlara büyük faydalar sağlayacaktır. Bu tarz bir şekil oluşturmak davette bulunan kişilere verilecek önemin göstergesidir. Davetiye üzerine kişinin ismi/isimleri kendi el yazısıyla yazılmalı, onları davetinize ne derecede hassas bir değerde olduklarını ifade eder. Aynı zamanda bu zarif davranışta davet edilen kişi, davete katılıp katılmaması konusunda davet edene geri dönerek katılıp katılmayacağı hakkında davet sahibini bilgilendirmelidir.

Organizasyonun ilk aşamasında bunları yaptıktan sonra iş, davet gününde verilecek davetle ilgili detaylarına gelir. Ziyafet, kokteyl gibi davetler sıradan savma bir iş olmadığı gibi aynı zamanda hazırlanması ve organizasyon aşamalarında zevk veren bir iş olmalıdır. Verilecek bir yemek davetinde masanın büyüklüğü ve davetli sayısının orantılı olması gerekmektedir. Masaya yayılması düşünülen örtü genelde pastel renklere hâkim tonlardan oluşmalı, el işi motiflerden oluşan masa örtüleri tercih edilmelidir. Ağır deseni olan örtüler gözleri yorar yemeğin zevkli geçmemesini sağlar. Yerleştirilecek yemek takımlarının (çatal, kaşık, bıçak, kadeh, peçete) yemek düzenine uygunluk sağlaması gerekmektedir. Bütün bu uygunluğun yanı sıra sofra estetiği açısından yemek masasının tam orta yerine renk tonları çok ağır olmayan taze çiçeklerden karma edilmiş bir çiçek aranjmanı koyarak masa düzenini bütünleştirerek masanızın çarpıcı hale gelmesi sağlanır.

Menüde ikramda bulunacak yemek seçimleri için gerekli tabakların masa düzenine göre tespit edilmesi sofra armonisine daha çok renk katar, yemeğin davetliler tarafından sade ve akıcı olmasını sağlar. Yani kullanılacak tabakların seçimi menülerde ikramda bulunacaklarla uyumlu olmalıdır. Kaşık, bıçak gibi araçlar tabakların sağ tarafına, çatallar sol tarafta konulmalı, yenilecek menü doğrultusunda ellerin dış kısmından içeriye doğru değiştirilmeli, yendikçe dışarıdan kullanılan yemek araçları menü yenilip bittikçe görevliler tarafından kaldırılmalıdır. Kullanılacak bıçakların keskin tarafları tabağa doğru bakmalıdır. Yemek ve servis tabaklarının hususlardan birisidir.

Yemek ve menü servisi esnasında servis ev sahibi hanım tarafından yapılıyorsa, servis masanın sağ yönünde oturan bayan davetli tarafından başlanmalıdır. Davet organizasyon veya Catering şirketine verilmiş, servisi firmanın garsonları yapıyorsa davet edenin sağ tarafında bulunan bayan davetlinin sağ tarafından başlanarak sol taraftan bütün misafirlere aynı yönde başlanarak en son davet sahibinde sona ermelidir. Davetliler servis yapan garsonun elinden hiçbir şey almamalı, servis edilen tabağın önüne konulmasını beklemelidir. Garsonlardan istenecek bir şey hafif ve rahatsız etmeyen bir ses tonuyla söylenmelidir.

Yemek daveti bitiminde ev sahibi davette bulunanlara nezaket kuralları doğrultusunda bu davete icabette bulunduklarından ötürü  teşekkür ederek bunun bir nezaket kuralı olduğunu bilmesi gerekmektedir.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ