Renkli yumurtaları için süs tavuğu yetiştiriyor

Okuduğunuz haber
MÜFREDATA ATATÜRK GİRSİN' DEDİLER ATATÜRK'Ü DOĞRU YAZAMADILAR

Ders zili çaldı

Anasayfa   /    Eğitim    /    Müfredata Atatürk girsin' dediler Atatürk'ü doğru yazamadılar

Müfredata Atatürk girsin' dediler Atatürk'ü doğru yazamadılar

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yeni müfredat taslağına ilişkin görüş bildirme süreci sona erdi. Taslağa 175 binden fazla görüş gelirken 100 binin CHP'li trollerin kes-kopya-yapıştır görüşleri olduğu ortaya çıktı. Atatürk'ün müfredatta 'eskisi gibi' kalmasını isteyen CHP'li gurubun Atatürk'ün ismini yanlış yazmaları ise dikkat çekti. Evrim teorisi ile ilgili görüşlerini İnkılap Tarihi dersine yazan CHP'liler, din dersinin kaldırılmasını istedi. MEB'in, 13 Ocak'ta görüş ve öneriye sunduğu 52 dersin taslak öğretim programının askı süreci sona erdi. Yaklaşık 1 aylık sürede "mufredat.meb.gov.tr" adresinde yaklaşık 175 bin 342 görüş ve öneri iletildi. Bakanlığın kurumsal e-posta adreslerine ise yaklaşık 8 bin 700 görüş gönderildi.

EĞİTİM      19 Subat 2017 - 15:28     811     0

Müfredata Atatürk girsin' dediler Atatürk'ü doğru yazamadılar

100 BİN CHP'Lİ MÜFREDATI TROLLEDİ 
Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, veliler dahil tüm vatandaşların görüşüne açtığı müfredatı CHP'li il başkanlıkları ve gençlik kolları trolledi. Sosyal medyada kampanya başlatan ve üyelere e-posta ile ulaşan CHP grubu Atatürk'e daha fazla yer verilmesi, Evrim Teorisinin kalması ve zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin kalkması konusunda binlerce kes-kopyala yapıştır görüş gönderdi. Müfredatın, 'ezberci' ve 'tek tip' insan yetiştirmesine karşı olduğunu savunan CHP'liler müfredata nasıl başvuru yapılacağını madde madde yazarak sosyal medyadan paylaştı. Ancak binlerce CHP'li söz konusu maddeleri okumadan görüş bölümüne aynen yapıştırdıkları ortaya çıktı. Kendilerine verilen yazılı talimatta, "mufredat.gov.tr'ye gir. Tarih dersini seç. Öneriler bölümüne Atatürk'ün müfredatta aynı şekilde kalmasını yaz' gibi ifadeleri aynen kopyalayıp yapıştırmaları trojikomik sonuçlar çıkardı. Bu şekilde iletilen görüşlerin 100 bini bulduğu tespit edildi.

EVRİM TEORİSİNİ TARİH DERSİNE ÖNERDİLER
CHP'li gruptan bir başka ilginç önerisi ise Evrim Teorisi ile ilgili geldi. Evrim teorisini İnkılap Tarihi dersine öneren CHP'liler, Atatürk'ün Nutuk'unun da ders olarak okutulmasını istedi. CHP'lilerin bir başka kes-kopyala-yapıştır talebi ise henüz askıya çıkmamış olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersine ilişkin geldi. Tarih dersinde zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin kaldırılması talep edildi.

ATATÜRK'Ü YANLIŞ YAZDILAR
CHP'li grubun bir başka talebi ise Atatürk'ün müfredatta daha fazla yer verilmesi şeklinde oldu. Ancak müfredata gönderilen bazı görüşlerde Atatürk'ün isminin yanlış yazılması dikkat çekti. Tarih dersine gelen 40 bin görüşün 30 binin aynı şekilde CHP'li gruptan geldiği tespit edildi. İşte o örnekler:

* Aratürk ilke ve inkılapları dersinin vatandaşların ülkesine aidiyetini artırdığını düşünüyorum. Bu nedenle müfredata eklenmesini istiyorum
* Atatgrk ilke ve inkılaplarının eskiden olduğu gibi müfredata alınmasını talep ediyorum.
* Atatrurk ilke ve inkılaplarının kazanımının eskiden olduğu gibi müfredata eklenmesi istiyorum.
* Atattk ilke ve inkılapları ile İsmet İnönü'ye dair bilgiler geri konmalıdır.
* Atattürk ilke ve inkılapları dersinin eskisi gibi müfredatta yer almasını istiyorum
* Tatur ilke ve devrimlerinden daha geniş bahsedilmesini istiyorum.
* Atatürkü kaldırmak Türkiyeyi kaldırmaktır
* Atatürrk ilke ve inkılaplarını çıkarmak yapılacak en büyük saygısızlıktır.
* Atatyrk ilke ve inkılaplarının müfredata geri eklenmesini istiyorum.
* Ataürk ilke ve inkılapları müfredatta mutlaka olmalı.
* Ayatürk ilke ve devrimlerinin tekrar müfredata alınmasını rica ederiz.
* Attürk ilke ve İnkılaplarını eklenmesini istiyorum desteğinizi bekliyorum.

EN ÇOK ÖNERİ LİSE MÜFREDATINA
175 bin 342 görüş, öneri, şikayet ve talebin eğitim kademeleri ve derslere dağılımı şöyle:
İlkokuldaki 11 ders için toplam 33 bin 648 görüş iletildi. En çok, 7 bin 882 görüşle İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Dersine öneri geldi. Ortaokul kademesinde 14 ders için 47 bin 536 görüş iletildi. Bunun 12 bin 799'u İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine geldi. Lisede okutulacak 25 ders için 94 bin 158 görüş iletildi. Görüşlerin 41 bini tarihe yapıldı. Bakanlık, komisyonlar kurarak gelen önerileri değerlendirerek müfredata son halini 23 Şubat'ta verecek.

DİN MÜFREDATI AİHM'DE
Din kültürü ve ahlak bilgisi taslak öğretim programları açıklanmamıştı. Derse ilişkin olarak hazırlanan taslak müfredat, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gönderildiği öğrenildi. Dersin programı, AİHM'in değerlendirmesinin ardından açıklanacak.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ