Okuduğunuz haber
"HEDEFİMİZ 40 MİLYON YABANCI TURİST SAYISINA ULAŞMAK"

Kışlık menemenlik nasıl hazırlanır? Nefis kışlık menemen tarifi…

Anasayfa   /    Turizm    /    "HEDEFİMİZ 40 MİLYON YABANCI TURİST SAYISINA ULAŞMAK"

"HEDEFİMİZ 40 MİLYON YABANCI TURİST SAYISINA ULAŞMAK"

AKTOB Başkanı Dr.Erkan Yağcı, esas hedeflerinin Türkiye'de daha önce yakaladıkları 40 milyon yabancı turist sayısına ulaşmak olduğunu söyledi...

TURİZM      02 Ekim 2017 - 21:10     422     0

Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği geleneksel aylık yemekli toplantısı Antalya Kundu’daki  Baia Lara Otelde yapıldı.

 

Yemeğe Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve turizmciler katıldı.

 

 

 

Yemekte açılış konuşması yapan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, turizm sektöründe son yıllarda yaşanan sıkıntılardan bir gerileme yaşandığını ama 2017'nin turizmde büyüme yılı olduğunu belirterek, "2018 ve 2019'da tekrar biz yabancı turist bakımından 40 milyona ulaşacağımıza inanıyoruz." dedi.

 

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) aldığı bir kararla 27 Eylül'ün "Dünya Turizm Günü" olarak tüm dünyada kutlandığını anlatan Yağcı, Türkiye'nin turizm başkenti Antalya'da da kutlama yapacaklarını belirtti. 

 

“Turizm iyi yönetilirse bundan herkes fayda sağlar”

 

2016 krizi döneminin ardından 2017’de sağlanan gelişmeyi değerlendiren Dr. Erkan Yağcı, “Bu zor dönemde turizmin her bir bileşeni çalıştı, fedakarlıklarda bulundu. Özellikle, artan maliyetlere rağmen, konaklama sektörünün gelirlerinden ödün vererek büyümede katkısı hayatidir.”dedi.    

 

Başarı sayısalın ötesinde olmalı

 

Türkiye turizminin 2017’de gösterdiği gelişmenin, sayısal temelden öteye geçebilmesi ve eski trandine kavuşmasının önemli olduğuna vurgu yapan Yağcı, sayısal bazda çıtanın 40 milyon turist olduğunu vurgulayarak, “Önce kaybettiğimiz hacmi yakalamalıyız, fiyatları toparlamalıyız ki, birkaç yıldır geri planda bırakmak durumunda olduğumuz yapısal sorunları ele alalım, gelecek için planlarımızı sağlamlaştıralım.”dedi. 

 

2018’den beklentiler

 

Turizmde 2018 yılının bir çok açıdan önemi olduğunu ifade eden Erkan Yağcı şunları söyledi: “Öncelikle son krizde ciddi turist kaybettiğimiz merkez Avrupa pazarlarını yeniden canlandırmalı, bu yılı adeta “Avrupa Yılı” ilan etmeliyiz.

 

Ancak bunu yaparken, olgunlaşma eğiliminde olan pazarları, yeni pazarları da içine alan Pazar çeşitlendirme çalışmalarına da hız vermek zorundayız. Şunu da biliyoruz ki pazarlara yenilerini eklemek 4-5 yıl gibi bir zaman alır ama olgunlaşmaya yakın olan yeni pazarları ilk hedef olarak önümüze koyabiliriz.

 

Dünyadaki büyümede biz de olacağız

 

BM Dünya Turizm Örgütü’nün Çin’deki genel kurulunda ortaya konan ve % 6-7 bandında olan dünya büyümesinde, Türkiye’nin de olacağını işaret eden Yağcı, “Dünyada son 20-30 yılın rekoru olan bu büyüme beklentisi çok önemli. Çünkü turizm en başta ekonomik ve sosyal gelişmeyi, ülke imajını güçlendirme ve iş yaratma, yoksulluğu azaltma rolleri ile çok hayati önemdedir. Herkes bunun farkında. Ülkemiz de bu nedenle bu gelişme içinden pay alacaktır. 2018 ve 2019 çok önemli dönem olacak, hazırlanmalıyız”dedi.

 

İistihdama büyük katkı

 

Turizmin istihdama da büyük katkı sağladığına değinen Erkan Yağcı, şöyle konuştu:

 

‘’Geçen yıl Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı 30 milyona kadar düştü. Fakat bu yıl yüzde 15-20 arası çift haneli büyüme olacak. Tekrar biz 34-35 milyon yabancı turist sayısına ulaşacağız ama esas hedefimiz, daha önce yakaladığımız 40 milyon yabancı turist sayısına ulaşmak. Daha sonra da hedefimiz olan 50 milyon turist sayısına çıkmaktır. Dünyada yaklaşık her 13 kayıtlı çalışandan biri turizm sektöründe istihdam ediliyor. Türkiye'de de turizm sektöründe yaklaşık 2 milyon kişi istihdam edilmektedir. Bu çok önemli bir rakamdır.  

 

Turizm sektörü Türkiye’nin oldukça güçlü bir sektörüdür.  Türk yatırımcıları turizmde risk alan, cesur yatırımcılardır.  Özellikle konaklama sektöründeki yatırımcıların çok ciddi anlamda risk alma iştahları var. Bu da sektörü güçlendiriyor." 

 

Potansiyel 50 milyondan fazla

 

Erkan Yağcı, sektörde kamu-özel sektör iş birliğinin önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

 

"Biz bundan sonra kamu-özel sektör işbirliğini ne kadar iyi götürürsek Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine çok daha kısa sürede ulaşabiliriz diye düşünüyorum. Çünkü sektörün bunu yapabilecek bilgi birikimi ve altyapısı var. Türkiye'nin bence 50 milyon yabancı turistten daha fazla potansiyeli var. Biz 60 milyon yabancı turisti konuşabilecek bir ülkeyiz ama bunu yapabilmek için ciddi bir çalışma yapmamız lazım. Turizmde dünyada ve Akdeniz'de bence bizim rakibimiz İspanya. Yunanistan da bir turizm ülkesi ama hem yatak hem de aldığı turist bakımından Türkiye'nin rakibi değil. Biz Yunanistan'ın aldığı turist sayısını çoktan geçtik. Bizim esas rakibimiz İspanya'dır."

 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu: Antalya’nın en güçlü yanı kalitesidir

 

AKTOB yemeğinde konaşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “2016’da yaşanan krizden bizi; bu şehrin insan ve turizm yapısındaki kalite çıkarmıştır” dedi.

 

Karaloğlu konuşmasında şunları söyledi:

 

Bu başarıda herkesin emeği var. Hiçbir zaman ümitsiz olmamalıyız, olmadık da. İşte bu gerçek bizi tünelden çıkarmıştır.

 

Evet kayıplarımız oldu. Ancak başta Avrupa olmak üzere bazı pazarlarda geri dönüş daha kolay. Yeni pazarlar gerçeğini de unutmamalıyız. Varolanlarla yetinmemeli ama gelişmeleri, pazardaki sonuçları doğru analiz etmeli, doğru okumalıyız.

 

Yemekte söz alan Antalya Tanıtım A.Ş. Yönetim kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman; Antalya Tanıtım A.Ş. çalışmalarına ilişkin sunum yaptı; 

“Antalya P&R çalışmaları için BAKA ile işbirliği yapılarak; Almanya, Hollanda, İsrail, Polonya, İsrail ve  Birleşik Krallık’ta medya tanıtım çalışmaları yapıldı. Önemli basın ve medya kuruluşları ziyaret edilerek, Türkiye ve turizm potansiyeline ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Ziyaretlerde bu ülkelerden medya mensupları Antalya’ya davet edilerek basın gezileri organizasyonları yapıldı. Pazar yapılarına da değinen Hacısüleyman Polonya’nın dikkat çekici şekilde krizlerden etkilenmeyen bir Avrupa Pazarı olduğunu ve bu pazara yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini” ifade etti.

 

 

 

 

Tanıtım atağı

 

Antalya Tanıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman ise toplantıda Antalya Tanıtım A.Ş’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Hacısüleyman, geçen yıl Almanya, Hollanda, İsrail, Avusturya, Polonya ve Ukrayna'da heyet olarak gerçekleştirilen tanıtım çalışmalarını anlattı. Hacısüleyman, bu yıl ise İngiltere, İsrail, Ukrayna, Polonya, Hollanda, Almanya'dan medya mensuplarının Antalya'da ağırlandığını, Aspendos, Side, Kaleiçi, şelaleler, müzeler Alanya, Kemer, golf tesisleri gibi tarihi ve turistik değerlerin tanıtımının yapıldığını dile getirdi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ