Hepatit C virüslü böbrek nakledilen hastalar iyileşti

Okuduğunuz haber
15 TEMMUZ’DA MEDYA NE DURUMDAYDI?

Samer Foz Yatırımlarına Hız Kattı.

Anasayfa   /    Güncel    /    15 Temmuz’da Medya Ne Durumdaydı?

15 Temmuz’da Medya Ne Durumdaydı?

Türkiye 1946 yılında çok partili hayata geçiş yapmıştır. Demokrasinin bir gereği olan çok partili hayata geçişten 14 yıl sonra, 1960 yılında Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koyması ile ilk darbe ile tanışmıştır.

GÜNCEL      20 Subat 2017 - 15:25     845859     0

15 Temmuz’da Medya Ne Durumdaydı?

Bu darbede Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve iki Bakanı asılmıştı. Bundan sonraki süreçte 1980, 1982, 1997 gibi tarihlerde Türkiye muhtıralar ve darbeler yaşamış, demokrasi hep kesintiye uğramıştır. Yapılmış olan darbelerde medya araçları hep etkin olarak kullanılmıştır.

15 Temmuz’da Medya Halkın Yanında Oldu

15 Temmuz darbesini diğer darbelerden ayıran özellik, ilk defa medya halkın yanında olmuştur, ilk defa darbeciler istediklerini elde edememiştir. 15 temmuz da medya halkı birlik ve beraberliği çağırmada etkin rol oynamıştır. TV kanalları, yazılı basın, akıllı telefonlar, selalar ile, halk Cumhurbaşkanın meydanları boş bırakmayın çağrısına kulak vermiş ve bu hain saldırıyı defetmiştir. Darbeciler de medyayı, darbe girişiminden önce çok etkin kullanmışlardır. Yapılan sorgulamalarda bu çok net bir şekilde görülmektedir. Medya darbenin durdurulmasında ve o kanlı gecenin kayı altına alınmasına çok çok işe yaramıştır. Darbe gecesinin ardından o geceye dair çok sayıda kamera görüntüsü, telefon konuşması vb. durumlar kayıt altına alınmış, sonrasında aydınlatıcı bilgi olarak kullanılmıştır.

Medya, 50n yıllık Fetullah Gülen Terör örgütü yapılanmasının deşifre edilmesinde de çok önemli bir yere sahiptir. Yapılan incelemelerde binlerce örgüt üyesi medya üzerinden yaptıkları haberleşmeden tespit edilerek tutuklanmıştır. Darbe sonrasında olan biten her şey medya aracılığı ile halk ile paylaşılmıştır. Darbe sonrası birlik ve beraberliğin artması için çağrılar, konuşmalar, mitingler yapılmış, bunların gerçekleştirilmesinde medya en iyi şekilde kullanılmıştır. 30 Temmuz’da OHAL ilan edilmesinden sonra halk 28 gün demokrasi nöbetleri tutmuştur. Hal bu nöbet alanlarını, yine Cumhurbaşkanın medya aracılığı yapmış oldu çağrı üzerinde boş bırakmamıştır.

Medyadan Yenikapı Mitingi Duyurusu

15 Temmuz darbesinin püskürtülmesinin ardından çok ciddi toplantılar yapılmış ve ciddi kararlar alınmıştır. 20 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanı 4 saat 40 dakikalık bir toplantıdan çıktı ve OHAL ilan etti. Anayasa’nın 120 maddesi gereğince, Ülkemize, milletimize, irademize silah doğrultan teröristlerin tam anlamı ile bertaraf edilmesi için 3 aylığına OHAL edilmiştir, dendi. OHAL uzatılarak devam ettirildi. Şu anda da devam etmektedir. Tüm bunlar halka medya aracılığı ile duyuruldu. Ardından 30 Temmuz’da, Demokrasi şehitlerimiz için Yenikapı’da bir miting yapılacağı duyuruldu. Medya etkin bir şekilde kullanılması ile, bu mitinge 5 milyonun üzerinde vatandaş katıldı. Yenikapı mitingi partiler üstü bir miting olarak 7 Ağustos 2016’da yapıldı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ